Již na počátku devátého století na císařském dvoře vznikly základy bojového umění, ze kterého později vzniklo aikido. Byly to metody úderů a tlaků na nervová centra ve spojení s páčením kloubů a využíváním pohybu útočníka. Toto umění se nazývalo aikijujutsu a později neslo označení Daito ryu. Kořeny tohoto umění vycházejí z rodokmenové linie starého samurajského rodu Minamoto.
Za tvůrce a zakladatele Aikida je považován Morihei Ueshiba (Ó-sensei), který do něho zařadil i techniky z různých dalších stylů, které studoval. Původní Daito ryú je přes to zastoupeno v Aikidu v těchto dobách asi z 95 %. Po smrti zakladatele pokračoval v rodinné tradici jeho syn Kishomaru Ueshiba, který se zasloužil o počátky šíření aikida mimo Japonsko.
V současné době udržuje rodinnou tradici vnuk zakladatele – současný Doshu Moriteru Ueshiba. Linie či styl reprezentovaný rodinou Ueshiba je označován jako aikikai, někteří přímí žáci zakladatele ovšem zakládají vlastní styly a školy (Iwama-Ryu, Ki-Aikido, Yoshinkan, Nishio-Ryu atd.). Centrálním dojo v rámci linie aikikai je Hombu dojo v Tokiu, ve kterém vyučují členové rodiny Ueshiba.
První evropskou zemí, odkud se aikido začalo dále šířit po starém kontinentu, byla Francie. V počátcích většinou aikidistické oddíly vznikaly při judistických oddílech. První generace evropských aikidistů z 60. a 70. let měla většinou za sebou judistickou či karatistickou minulost. Mnozí vrcholoví judisté a karatisté se po skončení své sportovní kariéry věnují aikidu jako blízké nesoutěžní formě bojového umění, které je založeno na podobných principech a přitom nevyžaduje příliš velké svalové vypětí.
Zřejmě nejvíce se o popularizaci aikido mimo Japonsko zasloužil americký herec Steven Seagal (7. dan). Jedním ze známých evropských šihanů je např. Christian Tissier (Francie, 8. dan)
KAGAWA DOJO PŘEROV
Oddíl Aikidó Kagawa Dojo v Přerově byl oficiálně založen v roce 1986 poté, co se jeho zakladatel Ing. Vlastimil Ilgner (tehdy 1. Dan Judo) vrátil z Japonska. Název oddílu Kagawa odkazuje na místo – prefekturu Kagawa v Japonsku, kde se s Aikidó seznámil. V této době neexistovala žádná národní organizace Aikidó u nás, ale ze změnou režimu a otevřením Československa (a později Česka) světu, se začali věci rychle měnit – přijížděli sem mnozí zahraniční učitelé Aikidó a začaly vznikat národní organizace. Proto jsme se v roce 1994 připojili pod organizaci ČAA (Česká Asociace Aikidó), která spadá pod hlavní proud Aikidó, který je reprezentován Hombu Dojo v Tokiu, v Japonsku. Náš oddíl se také stal nedílnou součástí SVČ Atlas a Bios, pod kterým setrvává do dnešních dnů a který nás stále podporuje. Proto nyní máme veškeré nutné vybavení – dostatek tatami (speciálních žíněnek, na kterých cvičíme) a tréninkových zbraní (k zapůjčení pro nováčky).
Dle dobových fotografií z počátků Aikidó v Přerově byl zájem o cvičení velký a lze konstatovat, že velký zájem přetrvává dodnes. Našimi řadami prošel nemalý počet lidí, kteří, kratší či delší dobu, mezi námi pobývali, našli bychom mezi nimi spoustu úspěšných a známých lidí, specialistů v mnohých oborech, které Aikidó učarovalo. Rádi je vždy v našich řadách opět uvítáme, ať už jako pouhé diváky/přátele aikidó, či znovu jako aktivní cvičící.
Za dobu existence našeho oddílu jsme Aikidó prezentovali na mnoha veřejných akcí, ať to byly různé budoshow, akce zaměřené na japonskou kulturu či každoroční ukázky „pro rodiče“ na SVČ Atlas a Bios
Kromě cvičení Aikidó se dojo stalo místem společenského života při pravidelných vánočních večírcích, různých oslavách, výletech, letních školách aikidó a mnoha dalších akcích. Netrénujeme jen v tělocvičně na tatami, ale tradicí se staly letní tréninky zbraní přímo v přerovském parku Michalov. Další hezkou tradicí, kterou se náš oddíl může pochlubit je ukázka aikidó na svatbách našich členů, kteří ač většinou nevědomky jsou vtaženi do centra dění ukázky.
Za celou historii přerovského oddílu dosáhlo víc jak 20 členů mistrovské stupně Dan, dnes již ne všichni v Přerově cvičí, někteří se přestěhovali a například si otevřeli svá vlastní dojo ve městech, kde působí (Stod a Brno). A zde je seznam našich členů s danovými stupni, se kterými se můžete na našem tatami dnes potkat:
⦁ Ing. Vlastimil Ilgner (5. Dan Aikidó, 1. Dan Judó)
⦁ Eliška Svobodová (5. Dan Aikidó)
⦁ Ondřej Raška (4. Dan Aikidó)
⦁ Ing.Pavel Rochla (4. Dan Aikidó)
⦁ Jakub Čech (3. Dan Aikidó)
⦁ Pavel Dvorský (3. Dan Aikidó)
⦁ Milan Velím (3. Dan Aikidó)
⦁ Ing. Tomáš Čermák (2. Dan Aikidó)
⦁ Ing. Josef Lakomý (2. Dan Aikidó)
⦁ Michal Svoboda st. (2. Dan Aikidó)
⦁ Michal Svoboda ml. (1. Dan Aikidó)
⦁ Vojtěch Hanák (1. Dan Aikidó)
⦁ MUDr. Petr Dýmal (1. Dan Aikidó)
⦁ Ing. Petr Štěrba (1. Dan Aikidó)
⦁ Mgr. Bohuslav Koutník (1. Dan Aikidó)